Fotogalerie | Videa | Články | Kladivo Českého Vikinga | Léňa Hofmanová | Rybářské muzeumVýpravy a úlovky

Zpět na seznam | Švédsko

Švédsko, Garnanas


Po roce jsem se vrátil na jih Švédska zkusit štěstí v brakických vodách Baltského moře. Tentokrát byla naše družina devítičlenná. Výborná parta, výborní kamarádi, skvělá nálada. Už při prvním lovu bylo jasné, že pokud chceme nějaké ryby chytit, čeká nás pořádná fuška. Voda měla pouhých 7 – 8 °C. Krutá zima se podepsala i na těchto končinách. Tato skutečnost rozdělila naši tlupu na dva tábory. Jedni zkoušeli najít teplejší zátoky, kde byly štiky již vytřené a odpočívaly v mělčinách. Druzí vyrazili na lov tresek, kterým studená voda nevadí.
Naštěstí panovalo celý týden slunečné počasí a voda se rychle prohřívala. Po třech dnech stoupla na 10 – 12°C a v pátek dokonce na 15°C. V křišťálově čisté vodě byly štiky krásně vidět, ale braly velmi opatrně. Pohled na šupinatá torpéda, ležící v trávě, byl fascinující. Některé kousky byly opravdu velké, největší jsme odhadli na 120 – 130 centimetrů. Jediné nástrahy, na které zubatice zaútočily, byly jerky v barvách štiky. Zřejmě nešlo o útok z hladu, ale určitý druh agrese vůči vlastnímu rodu. V pátek začaly konečně brát, ale náš pobyt už bohužel končil. Tak snad někdy příště.
Jsme sice zvyklí na lepší výsledky, ale úplné fiasko naše výprava nebyla. Lov mořských ryb je pro štikaře příjemným zpestřením. Nachytali jsme plné kýble lahodných sleďů a hejno tresek obecných. Největším překvapením byl pstruh obecný mořský. Za pozornost stojí i pulec velkoostný. Můj osobní přínos byl, že jsem měl více času a prostoru pro seznámení s novým fotoaparátem. Doufám, že to na některých snímcích bude znát.
Howgh!