Fotogalerie | Videa | Články | Kladivo Českého Vikinga | Léňa Hofmanová | Rybářské muzeumVýpravy a úlovky

Zpět na seznam | Švédsko

Švédsko Vastervik


Zátoky brakických vod Baltského moře v okolí Vasterviku, patří k nejvyhlášenějším místům pro lov kapitálních štik v Evropě.
„Jezdíme sem každý druhý rok a vždycky jsme si perfektně zarybařili,“ informuje mě Milda a pokračuje ve vyprávění.
„Nejlepším obdobím je jaro, tedy začátek května, kdy štiky bývají vytřené, mají hlad a stále ještě se drží v mělčinách. Každý rok je to ale jinak a záleží hlavně na počasí.“
První metrovky
V pondělí se nám moc nedaří, za celý den máme s Jirkou dohromady čtyři štiky okolo sedmdesáti. Při večerním návratu k chatkám je však jasné, že se něco dramatického odehrálo. Přicházíme zrovna ve chvíli, kdy Venca s Jirkou líčí okamžik, jak Pepa k metrovce přišel. „Házeli jsme u jachty směrem do zátoky a Pepovi se nějak špatně namotala šňůra. Nahodil proto opačným směrem co nejdál, aby si ji narovnal a v tom přišel záběr. Šílená rána do prutu a měl ji na háčku. Bojovala jako dračice, ale Pepa nepovolil a za chvíli byla jeho.“ Pro dokreslení atmosféry nám ukazují fotografie. Je to nádherný exemplář paní Esoxové. Měřila 108 centimetrů.
Připíjíme na zdraví úspěšnému lovci a posloucháme další příběh. Po zdolání několika menších ryb přejeli kluci o kousek dál na podvodní plošinu u potopeného vraku. Toto místo se osvědčilo už v minulých letech a zafungovalo i letos. Další metrovka měla 104 centimetrů.
(Celý článek vyjde v Rybářství č.10/2011)