historie | hudba na svatbu | plesy, oslavy, taneční večírky | repertoár | fotogalerie |

videa | kreslený humor | retro | kontakt

Historie

Zpět


Jak vznikl Dexempo retro cirkus
Ozzy s Martym jsou kamarádi a pokrevní bratři již od dětství, kdy si hráli na Vinnetoua a Old Shatterhanda. Ve čtrnácti však objevili mnohem lepší zábavu. Začaly se jim líbit holky. Velmi brzy pochopili, že k randění patří hudba a aby dívky zaujali, založili vlastní skupinu Teenel. Psal se rok 1976 a totalitní, normalizační režim jen nerad nechával proudit do naší vlasti západní kulturu. Z domácí scény stál za povšimnutí snad jen Jiří Schelinger, Vladimír Mišík a Katapult. Díky uvolněné morálce v Maďarsku, kde kralovaly skvělé skupiny Omega a Locomotiv GT, se dostali zápaďáci i do naší vlasti. Fotografie a nahrávky Slade, Sweet, Black Sabbath či Deep Purple, připadaly mladým výrostkům (teenagerům), jako z jiné planety. Magii bigbítu doslova propadli. Začali skládat a hrát vlastní písničky. Trvalo však další čtyři roky, než přišel ten správný čas a osmnáctiletý Ozzy začal bubnovat ve skupině Exploze z Týniště nad Orlicí. Během roku nastoupil do kapely i o dva roky mladší Marty. Exploze hrála na tancovačkách a kluci si vychutnávali rockový život plnými doušky. V roce 1981 už patřila skupina k nejznámějším v okrese a začala prosazovat vlastní styl, který nazvala Běss rock. Bylo to nejlepší řešení, protože v izolovaném socialistickém státě nebylo pro dostatek informací jasné, jaký je rozdíl mezi punkem a novou vlnou. Z dnešního pohledu, v dobách internetu, asi nepochopitelná záležitost.


Čím víc si Exploze díky vlastním skladbám Biolit, Mord v kurníku, Červy v discu, Mejdan pod rohožkou, začala získávat přízeň fanoušků, tím víc začala upadat v nelibost orgánů činných v oblasti kultury a ochrany veřejného pořádku. Nad skupinou se začaly sbíhat husté normalizační mraky, které jako první zakázaly Mišíka a Pražský výběr. Konec Exploze však urychlil povolávací rozkaz a Ozzy na podzim roku 1982 narukoval do Prahy.
Skupina se znovu sešla až po neuvěřitelných třiceti letech v Lípě nad Orlicí.
Po vojně zůstal Ozzy v Praze, kde se seznámil s Majklem a společně založili skupinu Přijdu hned, kterou později přejmenovali na Biolit. Skupina byla oproti Explozi na mnohem vyšší hudební úrovni, nicméně navázat na její odkaz se nepodařilo. Duch běss rocku zůstal kdesi v Orlických horách. Sametová revoluce činnost skupiny Biolit v roce 1989 ukončila. Na řadu přišlo budování kapitalismu. Po několika letech však muzikanty začaly svrbět prsty. Na oslavě Martyho třicátých narozenin v roce 1994, se sešla spousta hudebníků a vznikla skupina Chřestýš Band. Za bicíma usedl Ozzy, na kytaru hrál pochopitelně Marty. Jako druhý kytarista a zpěvák nastoupil Mysaque, známý ze skupin Tarantule a Rotace. Skupina změnila několikrát složení. Ozzy se vrátil do Prahy, za bicíma ho vystřídal legendární královehradecký bubeník Jarda Muzikant, na baskytaru Honza Dürrer z Blues G. Po mnoha letech hraní postupně Chřestýše všichni opustili a Marty s Mysaquem založili novou skupinu Ósaka (po půlnoci Ó sakra), ve které působí dodnes.
I Ozzy prošel mnoha skupinami, nakonec však zakotvil ve skupině Tři čutory, která je uznávanou partou na pražské HC/punkové scéně. Na jednom z hudebních mejdanů se tři kamarádi po letech znovu setkali a nad ránem dostali šílený nápad.
Založit skupinu Dexempo retro cirkus!